Cilt ve Beslenme

Genç, formda, ışıltılı, ipek gibi.… Kadın, erkek hepimizin sahip olmak istediği şey, sağlıklı bir cilttir.

 

Bunun içinse birçok yola başvururuz. Gelişen teknolojinin de desteği ile haplar, serumlar, kremler, yaptırdığımız bakımlar ya da estetik operasyonların bize bu konuda önemli ölçüde destek olduğu doğru. Peki sizce de atladığınız önemli bir konu daha yok mu?

 

Cildinizi dışarıdan beslemek ve iyileştirmek konusunda yeterli çabayı gösteriyorsunuz.

 

Peki, yeterli desteği içeriden de gösteriyor musunuz?

 

Yoksa içeriden yıkıp dışarıdan tamir etmeye mi çalışıyorsunuz?

 

Sağlıklı bir cildin en önemli adımlarından birisi de beslenmeden geçer. Beslenmenizde yapacağınız ufak değişimlerle cildinizi içeriden de desteklemeniz mümkün.

 

Gelin bu besinleri yakından inceleyelim:

 

Su: Evet! Yanlış duymadınız. Her şeyin başında geldiği gibi, sağlıklı bir cilde sahip olmak için de en önemli adım yeterli su tüketimidir. Su, özellikle de minerallerce zengin sular, cilt kuruluğunu önleyip nemli ve ışıltılı bir cilt sağlar. Bu yüzden günlük su tüketiminizin 10-12 bardak civarında olmasına gayret edin.

 

Yağlı balıklar: Somon, uskumru gibi özellikle de yağlı balıklar omega-3 yağ asidi içerikleri sayesinde iyi birer cilt dostudur. Omega-3 yağ asitleri cildin nem dengesine ve ipeksi görüntüsüne destek olur.  Ayrıca akne problemlerine de iyi gelir.

Hatta günümüzde anti-aging yöntem olarak somon DNA’sının mezoterapi yöntemiyle cilt içine uygulanması söz konusudur.

 

Omega-3 içeriği dışında yüksek kaliteli bir protein kaynağı olması sebebiyle de cilt bütünlüğü ve sağlığını destekler.

 

Tüm bunlara ek olarak balık ve deniz ürünlerinde bolca bulunan çinko yeni cilt hücrelerinin oluşumunu tetikleyip, tüm cilt sağlığına olumlu etkiler yaratır. Bu nedenle haftada en az 2-3 kez balık ve deniz ürünleri tüketmeye çalışın.

 

Avokado: İçerisindeki faydalı yağlar, zengin vitamin-mineral içeriği ve posasıyla cilt dostu besinler listemizde kesinlikle yer alması gereken bir besindir. Daha yumuşak, esnek ve nemli bir cilt yapısını destekler. Özellikle iyi de bir E vitamini kaynağı olması sayesinde cildi oksidatif zarara karşı korur.

 

Ceviz: Hem omega-3, hem omega-6 içeriği ve içerisinde bulunan esansiyal yağ asitleri sayesinde diğer kuruyemişlerden daha zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca çinko içeriği ve az miktarda da olsa E vitamini ve selenyum içeriği ile de cilt sağlığını destekler.

 

Ispanak: Yüksek demir ve C vitamini içeriğine sahip olan ıspanak da cilt dostu besinler arasındadır. C vitamini, serbest radikallerle savaşarak cildin gençleşmesine katkı sağlayıp, cildi nemlendirir. Ayrıca vücutta kolajen sentezini uyarır. Yani, maydanoz, roka, dereotu gibi yeşillikler, brokoli, kuşburnu, mandalina ve greyfurtta cilt sağlığını destekleyen besinler arasındadır.

 

Fakat, ıspanağı diğerlerinden ayıran bir özellik daha vardır. O da güçlü bir koenzim Q10 kaynağı olmasıdır. Bu nedenle beslenmenizde ıspanağa da bol bol yer vermelisiniz.

 

Domates: Domates, zengin likopen içeriği sayesinde cilt yaşlanmasını hızlandıran ultraviyole ışınlarının olumsuz etkilerini engeller. Sadece domateste değil, karpuz, kayısı, greyfurt ve kan portakalı gibi pembe ve kırmızı renkli pek çok besinde de bol miktarda likopen bulunur. Bu besinlerin de beslenme planına eklenmesi parlak bir cilde sahip olmanızı destekler.

 

Yumurta: Kaliteli protein içeriğinin yanında iyi de bir biyotin ve B kompleks vitamini kaynağı olması sayesinde cilt sağlığı başta olmak üzere, saç ve tırnak sağlığı için de iyi bir destektir.

 

Beslenmenizde çeşitliliğe gitmeniz ve özellikle de yukarıda bahsettiğim bu besinleri düzenli ve yeterli miktarlarda tüketmeniz sağlıklı bir cilde sahip olma konusunda sizlere destek olacaktır.